Давно хочу побути капітаном Очевидність і розкласти по полицях дещо про електрокниги.
Зараз я бачу поки кілька напрямків їхньої умовної еволюції
1. Все буде мультиком. Десь з 2011 почалися спроби робити дитячі інтерактивні книжки. Ініціаторами більшості проектів є не видавці, а айтішники, домовлялися з видавцями справжніми про якесь ілюстроване видання і робили електронне для айтюнз чи ще якогось майданчика. Зрозуміло, що розраховували на західний ринок, тому видання були відповідні, з всесвітньої дитячої класики.
Лише в цьому році стали оприлюднюватися звіти деяких розробників дитячих електронних книжок. Бюджет однієї "книжки" - від десятків тисяч у.є. до сотні тисяч. Потребує також рекламної кампанії, яка в цей бюджет не включена. Поки що про те, що книжка окупилася, відзвітували лише одесити, які приурочили вихід версії "Шерлока Холмса" до прем'єри фільму. Якщо для кожної книжки довдеться знімати фільм, це буде круто :)
Якщо фільмів не знімати, книжка може окупитися, а може й ні за 3-4 роки. Як і в папервому видавництві, в принципі.
Для мене досі залишається питанням, це ще книжки, чи вже щось інше, оскільки їх вже можна і не читати, в принципі, є озвучені і т.д. І де та грань, за якою починається дум і коунтестрайк.
2. Все буде задарма (закреслено). Оцифровування всього, до чого дісталися загребущі ручки, переформатування в десятки форматів, крадення краденого вже не у видавництв, а один у одного, після того, коли все вже вкрадено - введення плати з читачів. Усі наші любі пірати різним темпом йдуть по цьому шляху. Якщо ще залишилися романтики безкоштовності - це тимчасово, просто ще не роздуплилися.
Але тренд до мінімалістичності залишається. Книжка - сам лише текст, найаскетичніша - у форматі тхт для мобільного телефона
3. Експерименти з гіперактивністю. Про них найцікавіше читати, але самі книжки читати чомусь не так цікаво. Це різновид книжок, для тих, хто пише. Ні притомний текст на виході, ні читачі їм, власне, непотрібні. В ідеалі - тисячі авторів, нуль читачів.
4. Ми чужі на цьому святі життя, але. Видавництво без видавців. За гроші. Амазон. Мені думалось, що гроші можуть слугувати фільтром, але вже сталося те саме, що колись з літературними сайтами. Треш рулить. Читачі розчаровані кількістю навіть не графоманії, а підробок під книжки, написаних ледь не роботами, а іноді й роботами, що не приховують. При цьому - розчаровані за гроші. Усі більш-менш помітні самодіяльні автори, які осідлали цю хвилю, за першої ж нагоди підписують контракти з нормальними паперовими видавництвами, попри те, що начебто нащо - коси електронне бабало напряму. Це нам теж вже відомо по "сєтєратурі" нульвих років
5. Про це якось іншим разом