То була субота. Я прийшла рано-вранці, бо мала завершити матеріалпро історію Катинського розстрілу, який вже тиждень готувала. Напередодні передивилася "Katyń", купу хроніки, якої набрала в Польському інституті, інтерв"ю з послом. Словом, з головою занурилася у трагедію.
Увімкнула робочий комп"ютер. За звичкою клікнула на стрічку новин...
Потім був день, який я описала
тут, коли прийшла до тями.
Увесь рік вони щомісяця 10 числа приходять до Президентського палацу, запалюють свічки, моляться і звинувачують владу. Свою і російську. У лютому я була у Варшаві 10 числа. На власні очі бачила це дійство.
Click to view
Надмірна дипломатичність досі не дозволила їм з"ясувати правду. А, може, причина в іншому. Не знаю. Але учора ввечері вони знову були на тій площі. А ще були під російським посольством, де спалили опудало Путіна.
І, мабуть, не дарма спалили. Ще в листопаді Асоціація Катинь 2010, очолювана дружиною Януша Куртики (директор Інституту Національної пам"яті Польщі, - один із 96, які загинули торік), встановили меморіальну дошку. Не зовсім добровільно, бо величезний камінь, до якого її причепили, привіз мер Смоленська. Це була його ідея. Родичі загиблих ідею вдосконалили написом. Читала, що міліціонерів, які допомагали встановлювати таблицю, згодом звільнили.
Виглядало це так:
Напис для тих, хто не знає польської: Пам’яті 96 поляків на чолі з Президентом Польщі Лехом Качиньським, які 10 квітня 2010 року загинули в авіакатастрофі під Смоленськом дорогою на урочистості з нагоди 70-ї річниці радянського злочину людиновбивства у Катинському лісі над полоненими офіцерами польського війська у 1940 році.
Коли делегація зі 120 людей учора прибула до місця трагедії, побачили там вінок від Мєдвєдєва і новий напис, лаконічний: Пам’яті 96 поляків на чолі з Президентом Польщі Лехом Качиньським, які 10 квітня 2010 року загинули в авіакатастрофі під Смоленськом
і ніякого тобі людиновбивства. жодного радянського злочину.
Звісно, не відреагувати на це було б низько. Ось тут міністр ЗС Польщі розказує про те, що перемовини з Росією ведуться, зняту дошку обіцяють віддати полякам. Причин для зміни таблиці росіяни назвали 2: перша - її встановили без узгодження з владою і консультацій, друга - напис був лише польською.
Чому майже півроку вони мовчали про одномовність і неузгодження? Нfвіщо було робити це саме тоді, коли люди їдуть вшанувати пам"ять своїх рідних? Чому це зроблено напередодні спільного відвідування пам"ятного місця президентами Польщі та Росії?
Наївні риторичні питання.
Це просто був дружній москальський вчинок.
Що буде завтра (чи то вже сьогодні)? Чи схилить голову Коморовський перед режимом новою дошкою?
побачимо.
ось ще сюжет з Wydarzenie