Трохи думок про відкриті дані

Oct 09, 2016 15:47


Майже через два тижні буде рік з того моменту, як набула чинності постанова КМУ від 21 жовтня 2015 р. №835 «Про затвердження Положення про набори даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних».

Оприлюднення інформації у формі відкритих даних, і що важливо, у форматі, що дозволяє в подальшому вільно обробляти таку інформацію за допомогою автоматизованих засобів було запроваджено серед іншого як один із заходів реалізації Антикорупційної стратегії у сфері доступу до інформації. Причому автоматизована обробка є важливим аспектом, адже без можливості автоматизованої обробки дослідження відкритих даних перетворюється на кропітливу та нудну працю (про це нижче).

Коли дивишься на цікаві і корисні візуалізації наприклад на Текстах, то хочеться вірити, що вони були зроблені на основі масивів даних, які залишилося лише попарсити, проаналізувати та подати читачеві.

За цей рік з одного боку з'явилися цікаві реалізації, наприклад портал відкритих даних Верховної Ради, де на перший погляд інформація доступна у багатох форматах, переважно у CSV, XML, JSON (але чесно кажучи, мені так і не вдалося завантажиит пару XML), а з іншого - дехто зрозумів, що таке відкриті дані, але так і не зрозумів, що таке структуровані дані, і взагалі складається вжаження, що воно зроблено за добре відомим національним принципом «шоб було».

І про наболіле. Вже кілька місяців поспіль триває моє обурення якістю наборів відкритих даних на сайті Криворізького міськвиконкому. Наприклад, інформація щодо тих самих договорів - хочеться завантажити файл «Договори» і побачити таблицю виду: хто уклав, реквізити договору, сума договору і т. ін. Але замість цього потрібно завантажити зі сторінки кілька файлів із договорами, (деякі з них в XLS, деякі у DOC), привести їх до зручного вигляду, і вже потім при обробці побачити, що у деяких вказано предмет договору, а в деяких - лише назву суб'єкта, з яким укладено договір.

Звісно, можна вивантажити на зробити усе це руками, але… але прикро, що постанова не працює, що чергові гарні наміри реалізовані як завжди.

А найгірще, що розпорядник інформації вважає, що так і повинно бути. Що зберігати дані у XML|JSON не потрібно, а що достатньо викласти якийсь звіт в XLS, який і не попарсиш толком, бо там заголовок, або взагалі PDF - і робіть з ним що хочете.

І на покращення поки що сподіватися поки що марно - з одного боку певні працівники вважають, що це зайва робота, чергова забаганка когось там нагорі, а з іншого - може б хтось і хотів зробити так, як треба, але не вміє.

opendata

Previous post Next post
Up