Свято Івана Купала на Буковелі

Jul 08, 2014 02:42


6 липня в Буковелі святкували день Івана Купала.
Свято мало розпочатися в 7-й вечора, але через зливу почалося лише в 20-30.
Івана Купала - традиційне українське свято, яке відзначали вночі перед Івановим днем (24 червня за старим стилем). Зараз також його прив'язують до сонцевороту (21 червня, у високосний рік - 20 червня). За новим стилем Івана Купала святкують 7 липня. Свято отримало свою назву від імені християнського святого Івана. Квінтесенцією свята є очищення з допомогою вогню і води, найдавніша форма магічних дій. Одне із чотирьох головних свят сонячного календаря Святкували Купала здавна по всій Україні, щоправда з певними відмінностями по регіонах.Найбільшого розмаху свято набуло в Іспанії, де 19-24 червня проводиться фестиваль «Вогнища Сан Хуана» та в Бразилії - «Феста Юніна» 13-29 червня.



Свято почалося з того, що ми робили дерево Марена. Згідно із слов'янським міфом Марена - зимове божество, що морить землю стужею, а людину хворобою і голодом.
На листочках ми писали те, від чого хотіли позбавитися. Потім ці листочки прив"язували до дерева. Всі люди, які писали від чого вони хочуть позбавитися, водили хороводи біля того дерева. Було декілька конкурсів.
А потім це дерево топили в озері. І все погане з водою мало піти геть.
А потім дівчата запалювали свічки і пускали їх плисти по озеру.

Це дерево Марена пливе по озеру.



Це дівчата кидають вінки:





А це нечиста сила намагається не дати дівчатам кидати вінки і розганяє вінки, які вже кинуті у воду...





Згідно з народним повір'ям, якщо вінок пливе добре й гарно горить свічка, то дівчина вийде заміж, а якщо він крутиться на місці, - то ще дівуватиме, а як потоне - заміж не вийде взагалі.
За народним повір'ям, вінки, в яких дівчата беруть Участь у святкуванні купальського свята, наділені цілющою силою. Тому й закидали дівчата їх через голову на дах хати, а інші зберігали на горищі, вірячи, що зілля, з якого сплетений вінок, вилікує від усяких хвороб.

Минулого року, на свято Івана Купала, яке проходило у Львові, хлопці ниряли в озеро і забирали кожен по вінку. А потім дівчата, яким належали ці вінки мали підійти до хлопця і поцілувати його. А ще дівчата і хлопці, тримаючись за руки, перестрибували через вогоь, який завжди розпалюється на святі Івана Купала. :-)
Минулорічні фотки:

















Купальське вогнище згідно з переказами має велику міфічну силу. Через купальське вогнище стрибають всі, проходячи таким чином своєрідний ритуал очищення. Вважалось, що коли дівчина і хлопець, які кохають один одного, узявшись за руки, стрибають у парі через вогнище і їх руки залишаються з'єднаними, то вони, побравшись, все життя проживуть разом. Проте в цьому видовищі можна бачити й інший бік - спортивний. Кожний намагався стрибнути через вогнище якнайвище і якнайдалі, не забуваючи й про те, щоб стрибок був красивим.

Існує повір'я про цвіт папороті, котрий нібито з'являється в купальську ніч. За легендою, папороть цвіте лише одну коротку мить найкоротшої у році ночі під Івана Купала. Здобути цю квітку досить важко, оскільки її береже від людей нечиста сила. Страхітливі народні перекази про її витівки використав у своєму оповіданні «Вечір напередодні Івана Купала» видатний український та російський письменник Микола Гоголь. Той, хто має цвіт папороті, може розуміти мову будь-якого створіння, може бачити заховані в землю скарби. Володар заповітної квітки також міг у ніч напередодні Івана Купала бачити, як ходять лісом дерева й стиха розмовляють між собою.
Вчора ми теж шукали цвіт папороті, який чомусь виявився красивою дівчиною. :-)
Дівчина розказала красиві вірші і покликала нас до купальського вогнища.
Спочатку воно виглядало отак:




А потім розгорілося сильно-сильно!



Оскільки вже була 11 вечора, і діти вже втомилися, ми пішли додому.
Але інших чекали біля вогню веселі ігри і конкурси і, звичайно же, стрибки через багаття! :-)

Буковель, Івана Купала, свято, свято Івана Купала

Previous post Next post
Up