Дендропарк Олександрія

Feb 11, 2018 09:07

Поряд із дендропарком "Софіївка" в Умані, дендропарк "Олександрія" у Білій Церкві вважається найдовершенішим зразком паркового мистецтва в Україні. "Олександрія" достатньо близько до Києва, тому оглянути чудовий парк і повернутися до столиці можна за 1 день. Дендропарк розташований уздовж річки Рось, а на його території знаходиться декілька штучних озер з містками і водоспадами, багато зразків класицистичної паркової архітектури та скульптури і, звичайно, безмежна кількість рослин. Парк наприкінці XVIIІ століття створили великий коронний гетьман Польщі Францішек Ксаверій Браницький разом із своєю дружиною Олександрою Енгельгардт (Браницькою), племінницею князя Григорія Потьомкіна.



Неподалік головного входу знаходиться споруда, яка носить назву «Ротонда». В різні часи вона була відома, як «Павільйон Потьомкіна» або «Раковина Потьомкіна». Споруда збудована в стилі розвинутого класицизму у вигляді напівкруглого павільйону з прорізаною в передній стіні напівкруглою аркою.






Купол та арка оздоблені оригінальним декоративним ліпним орнаментом.









У центрі павільйону знаходився мармуровий бюст Г. Потьомкіна з написом під ним: «Полезен миром и войной, Екатеринин друг, благотворитель мой». Споруда домінує над пейзажем цієї частини парку.



Саме для того, щоб підкреслити її значення, перед нею був створений прямокутний майданчик. Висота павільйону «Ротонда» 10,5 метрів, ширина - 9 метрів. Деякі дослідники припускають, що «Ротонда» була ядром меморіального комплексу, присвяченого князю Г. О. Потьомкіну, в який ще входило підземне святилище. Не підтверджена і не спростована версія про перепоховання праху Григорія Потьомкіна в парку «Олександрія».



Неподалік центральної алеї парку, на кам'яному квадратному постаменті стоїть колона, яка зараз називається «Колона Пелікана». Верхня частина колони завершувалась скульптурою пелікана, який годує чотирьох пташенят.



Однією з найоригінальніших архітектурних споруд парку є «Руїни», побудовані наприкінці 18 століття. Своїм виглядом вони нагадують старовинний зруйнований замок. Основна мета споруди - створити ілюзію зруйнованих часом будівель.






Крім естетичного призначення, «Руїни» виконують практичну роль підпірної стіни. Будівля складається з двох ярусів. Нижній ярус знаходиться наполовину в землі, другий, у вигляді високої будівлі без даху, знаходиться на дамбі.






З під «Руїн» б'є потужній водоспад.






Посередині спорудили розташований оглядовий майданчик, з якого відкривається краєвид на річку Рось.






Сьогодні до цього архітектурного ансамблю належить острівець з фонтаном і місточок через вузьку протоку, яка впадає в Рось. Подібної архітектурної споруди в інших парках України немає.






Арочний місток над Срібний ставом:



Одним з найцікавіших об'єктів «Олександрії» є Колонада «Луна», виконана у вигляді грецького амфітеатру. Зі східної сторони вона прилягає до Великої галявини, створюючи разом з нею єдиний архітектурно-парковий ансамбль. Споруда виконана у формі напівкруглої стіни з радіусом 16 метрів. Її фасад - відкрита колонада з 14 колонами, які утворюють галерею. Обидва кінці галереї завершуються прямокутними приміщеннями, які декоровані фронтонними портиками, що надає споруді архітектурної форми. На фронтонах бокових приміщень є барельєфне зображення молодої жінки, яка сидить, гойдаючи на нозі дитину.



Головний фасад павільйону орієнтований на галявину і річку Рось, що відкривається за нею.



У Південній частині парку, неподалік від річки Рось, розташована споруда, яка має назву Турецький будиночок. Він був побудований після турецької кампанії 1828 року. В його стіни були вмуровані мармурові плити, на яких є написи древньотурецькою мовою, що прославляють велич шаха Махмуда Хача Гази, котрий побудував неприступну фортецю в місті Варна (Болгарія).



«Китайський місток» - так називається ще одна мала архітектурна споруда. Таку назву вона дістала завдяки альтанці на містку, дах якої нагадує дахи китайських пагод. Спорудження містка-альтанки відбувалося в період активної забудови парку. Місцевий ландшафт підкреслює екзотичний вигляд містка, з якого відкриваються краєвиди на верхнє озеро з водоспадом та нижнє озеро. Для надання споруді монументальності, нижня частина містка виконана з масивних блоків граніту та пісковика. Розташований на греблі між двома ставками Середньої балки, місток виконує чисто декоративну функцію.






Над містком збудовано альтанку за силуетом китайської пагоди - культової споруди, поширеної в країнах Далекого Сходу. Різнокольорове пофарбування дерев'яних деталей даху виконано в стилі мотивів китайського національного живопису, а кінці наріжників, які виступають з-під покрівлі, нагадують голови химерних драконів.






З видового майданчика містка у північному напрямку видно Лебединий став, де влітку плавають птахи-красені, греблю і схили ставу Золотої рибки.









У 1992 році на честь гвардійських офіцерів, учасників війни Росії з Наполеоном (1812 року) - Пестеля, Бестужева-Рюміна, Муравйова-Апостола та ін., які неодноразово відвідували парк «Олександрію» встановлена Лава декабристів.



На території парку є багато місць де на поверхню пробиваються джерела з кришталево-чистою водою. Найбільш облаштоване і відоме джерело носить назву «Лев». Назву воно отримало завдяки скульптурі, що знаходиться поруч і ніби охороняє джерело. По одну сторону балки прокладено пішохідні доріжки з дикого каменю, змуровано підпорні стінки. Самі схили вкриті багатовіковими деревами.






Найбільна і найголовніша будівля парку - будинок садівника (XVIII ст.), збудований у стилі класицистичних палаців. Тут розташований музей дендропарку.






Оформлення вікна будинку садівника:



Дендрарій біля будинку садівника:



Алея, що веде до будинку:



Танцювальний павільйон:






Скульптури, що прикрашають Танцювальний павільйон:






Пам'ятник Олександрі Браницькій біля Танцювального павільйону:



Руїни літнього палацу "Аустерія":



Місток поруч:



Дзеркальний став і ротонда над ним:






Головна галявина парку з ротондою:






Колона Енса:



Дерева-екзоти:







парки, Олександрія, дендропарк, Біла Церква, Київщина

Previous post Next post
Up