Язд: огляд

Dec 21, 2016 07:21


Язд - одне з найдавніших міст Персії, яке налічує більш ніж 5000-річну історію. Це одне з небагатьох міст Ірану, у якому зберігся величезне Старе місто у тому вигляді, у якому воно було багато століть тому. Місто дуже насичене історичними пам'ятками.



Дорога з Ісфахану до Язду - майже суцільна пустеля. Населених пунктів майже немає, але через декілька десятків кілометрів зустрічається невеликі пустельні замки і старі караван-сараї:






Приблизно за 30 кілометрів до Язду з лівого боку від автобану можна побачити Вежу мовчання. Місто Язд є центром релігії зороастризму. Зороастрійці зверху на вежі мовчання клали мерців, щоб їх поїдали птахи-трупоїди. Після цього кістки скидали у ями всередині веж де дощ змивав залишки плоті. Згідно з віруваннями зороастрійців, можна було ховати лише очищені кістки, щоб «нечиста» плоть мерців не «оскверняла» землю.


Піднятися на самий верх до башти не виявилося можливим із-за шаленої спеки.


Старе місто Язду - це безкінечні лабіринти вузьких вуличок, забудованих глинобитними будиночками з жовто-бордової глини, над якими височіють башти-багдіри, які з давніх часів виконували роль кондиціонерів.



Місто забудований переважно глинобитними будинками, між якими - лабіринти вузьких вуличок:






Силует міста створюють бадгіри ("вежі вітру"), призначені для охолодження повітря в житлових приміщеннях і водосховищах. Більшості з них - по декілька століть:



Старому місту Язда присвячена окрема стаття сайту.

Найвідомішою спорудою Язда є комплекс Амір-Чакмак. Збудований у XV столітті, він є не лише мечеттю, а й ритуальною будівлею, призначеною для молитов і скорботи за імамом Хусейном, онуком пророка Мухаммада.








Площа з фонтанами перед комплексом:



В Язді мені зустрілися аж 2 синагоги. Це не дивно, в місті - велика єврейська громада, а з Язду походить колишній ізраїльський президент Моше Кацав.




Вже в декількох десятках метрах від зірки Давида і напису на івриті у Соборній мечеті можна побачити свастики. Такий він Іран, різноплановий! :)



У Старому місті є так звана "в'язниця Олександра". Насправді, це зовсім не в'язниця і її не будував Олександр Македонський, як натякає назва. Це медресе XVстоліття з куполами. Правда, гіди часто кажуть, що глибокий колодязь у середині двору був насправді викопаний Олександром Великим і використовувався в якості підземелля:






Соборна (П'ятнична) мечеть - найвища будівля в Язді, зведена у XII столітті. Її 52-метрові мінарети є одними з найвищих в Ірані:





Мозаїки головної мечеті Язда - одні з найкращих зразків персидської архітектури:





Про Соборну мечеть - окрема стаття на сайті.

На протилежному кінці центральної пішохідної вулиці Язда стоїть Годинникова вежа:





Вулиця між Годинниковою вежею і Соборною мечеттю:



Годинникова вежа вночі:



Інші мечеті Язда:









Завдяки своєму віддаленому розташуванню, Язд став прихистком для зороастрійської громади, яка зазнала переслідувань з початком ісламського завоювання Ірану. На сьогодні Язд є одним з ключових культурних центрів зороастрійців в Ірані. Тут знаходиться головний зороастрійський храм Атешкадех :


У храму дуже давня історія. Сама будівля відносно новеа- його побудували в 1934 році під керівництвом архітектора Джамшида Аманата. Проте вогонь, запалений у храмі, було запалено більше півтора тисяч років тому і з тих не гас ні на секунду.



Сюди був перенесений Аташ Беграм (Вогонь Перемоги) - один з найсвященніших вогнів зороастризму, який був запалений, за наявними даними, прибл. у 470 р. н.е., і є найстарішим на сьогодні зороастрійським вогнем.






В середині храму дуже скромно: лише вогонь та зображення Заратустри:



Символ зороастризму на фасаді храму:



Подвір'я храму:

замки, Іран, Язд, синагоги, мечеті, храми

Previous post Next post
Up