Мцхета - перша столиця Грузії. Маленьке містечко знаходиться в декількох кілометрах на північ від
Тбілісі у місці злиття річок Арагві і Кури (Мктварі). Декілька років тому Старе місто в Мцхеті було відновлено і прилизано. Сьогодні центр Мцхети являє собою невеликий клаптик, домінантою якого є величезний середньовічний собор Свєтіцховелі, який оточений декількома вуличками, мощеними грубою бруківкою і забудовані переважно одноповерховими кам'яними будиночками під червоною черепицею.
Найкращий вид на Мцхету відкриваєтеся з оглядового майданчика у
монастирі Джварі на протилежному березі Арагві:
Вулочки Мцхети:
Іноді трапляються дуже смішні надписи:
Найцікавіше місце в Мцхеті - центральна площа перед собором Свєтіцховелі:
Новозбудований офіс туристичної інформації:
Вид на
монастир Джварі:
Свєтіцховелі - перший і найголовніший християнський храм древньої грузинської столиці. Церква, що дійшла до наших днів з деякими змінами, була побудований на початку XI століття і є одним з найбільших кафедральних соборів. Раніше, за переказами, тут розташовувалася прадавня церква першої половини IV століття.
У другій половині V століття за царя Вахтанга Горгасале замість дерев'яної церкви була споруджена величезна базиліка. Деякі частини цієї базиліки були включені в храм в XI столітті. Собор протягом своєї довгої історії зазнав безліч негараздів. Храм кілька разів руйнували і відновлювали, сліди чого і зараз неважко помітити. Особливо постраждав храм в кінці XIV століття, при нашесті Тамерлана, за наказом якого були підрубано підвалини храму. Але собор встояв.
У XV столітті, за царя Грузії Олександра, храм був капітально відремонтований. Сліди цього ремонту помітні досі, тоді ж барабан купола прийняв свій нинішній вигляд. У XVII столітті був відновлений купол храму. У 1656 році було встановлено існуючий намет купола. У 30-ті роки XIX століття, в зв'язку з приїздом на Кавказ імператора Ніколая I, у храмі було проведено ремонт, знищено вже постарілі на той час арочні галереї та побілені внутрішні стіни храму, в результаті чого зникли залишки стародавніх фресок.
Незважаючи на численні доповнення і поновлення, собор в цілому зберіг вигляд, який надав йому в 1029 зодчий Арсукідзе, перебудувавши стародавню базиліку в хрестовокупольний храм.
Фасади храму прикрашені кам'яною різьбою, що характерно для грузинської архітектури кінця X - початку XI століть. Головний елемент оформлення фасадів - декоративна аркатура, вона пов'язує і об'єднує фасади в одне ціле. Зовнішні стіни церкви оформлені декоративними арками різної висоти, які створюють певний ритм, що включає гру світла й тіні на стінах храму. Арки обрамляють віконні прорізи, різьблені рельєфи і ніші. Серед рельєфів на стінах храму можна бачити фігури летять ангелів, бичачі голови - фрагменти попереднього храму Свєтіцховелі, побудованого в V столітті, а також дванадцять медальйонів, в яких викарбувано будівельний напис із згадкою католікоса Мелхиседека і архітектора Арсукідзе.
Карнизи, обрамлення вікон суцільно покриті різьбленим рельєфним орнаментом. Для посилення враження архітектор використовував вставки з різнокольорових каменів винного, зеленого і жовтого кольорів, що виділяються на загальному жовтувато-зеленуватому тлі стін і надають фасаду особливу нарядність і привабливість. Орнамент, що обрамляє вікна, та інші декоративні прикраси гармонійно зливаються в загальний єдиний архітектурно-художній образ всієї будівлі.
Вхідний портал церкви:
Інтер'єр храму простий і повний світла. Купол спирається на чотири стовпи. На рівні другого поверху влаштовані хори.
Звертають на себе увагу невелика капела у вигляді купольної церкви, що нагадує макет храму в Єрусалимі і побудована в XIII-XIV століттях:
Розписи церкви:
У храмі збереглися численні надгробки грузинського царського роду Багратіоні:
Собор Свєтіцховелі оточений муром з баштами і брамами.
Головна брама собору:
Кутові башти:
Брами:
Мури:
Вид на Свєтіцховелі від монастиря Джварі:
Інший великий храм Мцхети - Самтавро. Монастир Самтавро був заснований у IV ст. Нинішній храм був перебудований в XI ст. В XV - XVI століттях була зведена дзвіниця на північний схід від храму. Циліндрична вежа відноситься до XVIII ст. В Самтавро-Преображенской церкви похований Міріан (перший цар, що прийняв християнство).
На північній околиці міста збереглися руїни фортеці Бебрисцихе, яка була зведена в IX ст., тобто через 4 століття після того, як Мцхета втратила статус столиці. В результаті розкопок були виявлені залишки стін старішої фортеці (I ст. до н.е.). Бебрисцихе відома тим, що тут в 1156 р. помер цар Деметре I.
Вид на Бебрисцихе і нові квартали Мцхети:
Ще один погляд на Мцхету від
монастиря Джварі: