ПЕЧЕРСЬКА ФОРТЕЦЯ

Aug 19, 2008 09:08



Впевнений, що більшість киян і гостей міста навіть не підозрюють у наявності у Києві якоїсь фортеці. Проте Печерська фортеця - величезна пам’ятка оборонного мистецтва України. Вона займає велику площу у Печерську, розкидана по річним куточкам цього району Києва і складається з декількох укріплень.
Фортеця почала будуватися у 2706 році на наказом Московського імператора Петра І під керівництвом гетьмана І.Мазепи.
Не вдаючись глибоко в історію цього комплексу (про неї можна почити тати, наприклад, тут: http://relax.ua/art/staraia_pecherskaya_krepost/lang/ua, або ось тут: http://www.interesniy.kiev.ua/old/architecture/buildings/pech_fortecya), пройдемося по основним частинам фортеці та об’єктам, які від неї залишилися.

ГОСПИТАЛЬНЕ УКРІПЛЕННЯ

Майже у повному вигляді до наших днів збереглося Госпітальне украплення фортеці, що розташоване по вул.Госпитальній на захід від бульвару Лесі Українки.
Фортецю оточують величезні вали і рови:





До фортеці веде Північна брама, яка збереглася у ідеальному вигляді:







Зараз в ній знаходиться аптека:



Добре збереглася північна напіввежа (полубашта):









Косий капонір:



Капонір 2-го полігону:



Військовий госпіталь(1755 р.):





ВАСИЛЬКІВСЬКЕ УКРІПЛЕННЯ

Побудовано у 1837 - 1863 роках. Знаходиться південніше госпітального укріплення. Збереглися 21 круглі башти і одна полубашта.
У башта № 3 бордового кольору знаходиться якійсь військовий об’єкт. Крім того, буйна рослинність теж заважали фотографуванню башти. Тому вдалося зняти лише її частину:





Башта № 2 знаходиться безпосередньо на Бульварі Лесі Українки. Вона зайнята різноманітними кафе, перукарнями, салонами, магазинами та іншими закладами. Вдалося знайти лише один її фрагмент, нічим не зайнятий:



Від башти № 2 до башти-редьюту № 1 (полубашти) навіть зберігся кам’яний горжовий мур:



Саму башту-редьют вдалося найти не відразу. Після довгих пошуків виявилося, що вона знаходиться на території військової частини:



НОВА ПЕЧЕРСЬКА ФОРТЕЦЯ

Ідентифікувати це украплення взагалі досить важко. Розкидано воно по всій території Печерська невеликими частинами. Тому для того, щоб оглянути хоча б частину укріплень фортеці, знадобилося багато часу.

До башти № 4, що на перетині вулиць Кутузова і Цитадельній взагалі не підібратися. Вона розташована у середині житлового кварталу та огороджена високим дерев’яним забором. Очевидно, планують її реконструкцію:



Не вдалося підібратися і до казарм жандармського полку, і до башти № 5 на вулиці Московський. Лише вдалося зісняти виробничі майстерні фортеці :1850 р.):



Поруч з метро «Арсенальна» ще дві будівлі Ново-печерської фортеці. Одну з них - Миколаївську браму з казармами кияни бачать кожного дня:



А ось щоб побачити Верхню напівкруглу підпірну стіну, необхідно обійти ззаду будівлю станції «Арсенальна»:



Нажаль, світовий день закінчився і треба було готуватися по повернення у Дніпропетровськ. Не встиг подивитися Стару Печерську фортецю та мури Києво-Печерської Лаври. Відкладаємо їх до наступного візиту до Києва.

Московська брама Старої Печерської фортеці:



фортеці, Київ, архітектура

Previous post Next post
Up