Організація роботи громадського транспорту Словаччини вбиває: єдиний ранковий автобус з Попраду прибуває до Старої Любовні о 10:05, а автобус зі Старої Любовні до замку відправляється... в 09:55. Наступний - аж в обід. Не знаю, для кого складений такий графік, але для того, щоб подивитися дуже фотогенічний замок Любовнянський Град (до речі, єдиний з усіх, куди можна потрапити всередину) та Музей-скансен доведеться підніматися близько 4 кілометрів на гору заввишки 711 км, на який розташований замок. Запитаєте: чи варто? Відповім: варто! Стара Любовня - одне з тих словацький куточків, який залишив одне з найприємніших вражень.
Стара Любовня - тихе містечко в північній частині Словаччини в області Спиш майже на кордоні з Польщею, яке лежить у підніжжя Високих Татр. В декількох кілометрах від міста, на порослому лісами пагорбі височать руїни середньовічного замку. Перша фортеця була побудована тут на межі XIII-XIV століть для оборони північних кордонів Угорського королівства.
Перший погляд на замок від автостанції в Старій Любовні:
Стара Любовня вперше згадується у 1292 році як місто Лібенів. У 1364 році угорський король Людовик I Великий дарував Старій Любовні права королівського міста. У 1412 році в числі 16 спишских міст Стара Любовня була віддана Польщі як завдаток за борг. Аж до 1772 року вона була головним містом 15 спиських міст, відданих у 1412 році угорським королем Жигмонтом Польщі.
У 1772 році після розділу Польщі, Стара Любовня знову входить до складу Угорського королівства у складі Австрії. 8 листопада 1918 тут створилася Народна рада місцевих русинів-українців, яка висловилася за приєднання до Української держави.
Замок швидше за все виник наприкінці XIII століття, лише як прикордонна сторожова фортеця на торговому шляху до Польщі. За деякими джерелами його побудував в 1280 році польський князь Болеслав, зять Бели IV. Вперше ж замок згадується в 1311 році. Фортеця розташована на вапняковій скелі заввишки 711 м.
Оцініть масштаби фортеці:
Любовнянський замок часто служив місцем для зустрічей видатних діячів та правителей минулого. У 1392 році замок відвідала королева Марія Угорська; у 1396 - король Угорщини Сигізмунд Люксембурзький; у 1683 - польський король Ян Собеський. В 1412 у фортеці зустрілися угорський та польський королі для підписання договору про мир і дружбу.
У 1412-1772 роках замок був поряд з іншими спішськими містами дано Польщі як заставу за королівський борг, де-юре залишаючись угорським, де-факто польським. У 1553 році замок був пошкоджений великою пожежею, а в 1555 р. почав перебудовуватися. Саме тоді відбулася реконструкція Любовнянського замку, після якої він набув обрисів ренесансної фортеці.
З кінця XVI століття замок перейшов у спадкове володіння сім'ї Любомирських. Останніми господарями були Замойські, котрі й відреставрували деякі частини замку в 30-ті роки минулого століття.
У XVII столітті замок був розширений і знову перебудований. В наш час замок реставрується. У замку знаходиться Любовнянський Музей.
Без українського прапору тут не обійшлося :)
Найстарішими спорудами на території фортеці є укріплення верхнього замку, де збереглись циліндрична оборонна башта значних розмірів та руїни готичного палацу. Обидві будівлі сильно перебудовані в період ренесансу. Приблизно до того ж періоду відноситься і виникнення східного палацу. Оборонні споруди нижньої фортеці були зведені в XVI столітті.
Потрапивши у фортецю через величезні ковані ворота, можна придбати вхідний квиток у вигляді відкритки з видами замку та розташованого поряд музею дерев'яного зодчества, отримати опис всіх пам'яток будь-якою мовою.
З усіх боків добре видно Високі Татри:
У підніжжя замку розташований Любовнянський скансен - музей народної архітектури і побуту: