Гданськ, ч.1: Główne Miasto

Aug 04, 2012 13:04

Сьогодні розпочинаю серію розповідей про найкрасивіше (за моєю версією) місто Європи - Гданськ (або Данциг, якщо так більше подобається). Найкраще - це не перебільшення. Я багато подорожую, був вже у 21 країнах і, повірте, мені є що з чим порівнювати. Гданськ дійсно найкращий і конкурентів йому я справді не бачу.
Не буду заглиблюватися на історії Гданська, який дуже люблять називати "Вольним містом". Її ви прочитаєте або в Вікіпедії, або на різноманітних туристичних сайтах. Перейду відразу до фоторозповіді з невеликими коментарями і стислими довідками про об'єкти.


Перша і п'ять наступних розповідей буде присвячено так званому "Головному Місту" (Główne Miasto) - одну з центральних частин старого Гданська. Є ще, власне, і "Старе Місто", якому також буде присвячено окрему розповідь.


Отже, в ніч з 13 на 14 листопада 1308 року Гданськом оволоділи хрестоносці, зруйнувавши вщент поселення, вбивши 10 тисяч місцевих мешканців і поморських князів. Слов'янське населення, що залишилося в живих, переселили на північ від Гданська, а на місці зруйнованого княжого міста виникло так зване Główne Miasto, яке поступово заселяли купці і згодом воно перетворилося на найважливішу частину міської агломерації, яка є такою і до сьогодні. В оточеному стінами місті розпочалося будівництво ратуші, тевтонського замку, гігантського Маріацького костелу і пристані на річці Мотлава.


Входимо до Головного Міста крізь Верхню браму (Brama Wyżynna). Браму збудовано на початку XVI століття, як частину міських укріплень, зведених Хансом Крамером уздовж західної межі міста. В результаті перебудови, проведеної Віллемом ван ден Блоком у 1566 році, західна частина споруди була викладена імітацією грубо тесаних блоків і в такому вигляді збереглася до наших днів.


Верхня брама було початком так званого "Королевського шляху", яка веде уздовж вулиці Двугої і закінчується у Зеленої брами на березі Мотлави. Гданськ неодноразово приймав польських та інших монархів. Так, 8 липня 1552 року сюди прибув король Сигізмунд Август із своєю двадцятитисячною світою, а 1 серпня 1677 року в місто через браму урочисто в'їхав Ян ІІІ Собєський із дружиною Марисенькою та сином Якубом.


Відразу ж за Верхньою брамою - готико-ренесансний надбрамний корпус, який складається з Катівні і Тюремної вежі (Katownia i Wieża Więzienna):


Комплекс побудовано у XIV столітті і він був частиною середньовічних укріплень Головного Міста. Протягом XV і XVI століть його неодноразово перебудовували. Завдяки роботам Антонія ван Опбергена до 1604 року корпус укріплення набуло стилістичних ознак маньєризму, і в такому вигляді зберігся до наших днів. У XVII - ХІХ століттях тут розташовувалася міська в'язниця. Сьогодні в колишній катівні - Музей бурштину.


За катівнею - ще дві середньовічні споруди - стрілецьке товариство (Братство) св. Георгія і Золота брама.


Будинок Братства св. Георгія (Dwór Bractwa św. Jerzego) був зведений під керівництвом Ханса Глотау в 1487 - 94 роках у стилі фламандської архітектури XV століття. Будівлю увінчує фігура св. Георгія, який вбиває дракона.


Золота брама (Brama Złota) - чудова тріумфальна арка з двома рівнями колон, яка відкриває вхід на головну вулицю Головного Міста - Двугу. Вона була споруджена у 1612 - 14 роках за проектом Авраама ван ден Блока. Тріумфальна брама, що нагадує римські брами, прикрашена скульптурними декоративними елементами у стилі маньєризму.


Верхівка воріт увінчана кам'яними фігурами, які символізують традиційні цінності мешканців Гданська: мир, свободу, багатство, славу, злагоду, справедливість, набожність і розум.


Від Золотої брами на схід веде вулиця Довга (Двуга, Długa) - головна вулиця Головного Міста. На ній жили заможні і впливові гданські родини. Сьогодні популярна пішохідна вулиця веде уздовж будинків патриціїв із вражаючими фасадами, які сперечаються між собою багатством форм і оригінальністю декору.


Вулиці Двугій та її кам'яницям буде присвячено окрему, наступну, розповідь.


Головна пішохідна вулиця міста незабаром приведе нас до Ратуші Головного Міста (Ratusz Głównego Miasta). Збудована в кінці XIII століття резиденція влади могутнього Данцига своєю архітектурою і інтер'єром в стилі нідерландського маньєризму достойно відображала багатство і позицію міста. Ратуші та її інтер'єрам буде присвячено окремий пост.


Між Ратушею Головного Міста і Зеленою брамою на березі Мотлави розкинувся головний майдан Головного міста - Двугі Тарг (Długi Targ). Про розкішні кам'яниці Двугого Таргу я розповім окремо в одній з найближчих розповідей.


Замикає площу Двугі Тарг Зелена Брама, яка одним фасадом виходить на площу, а другим - на берег Мотлави. Браму збудовано у 1564 - 68 роках у стилі маньєризму зодчим Реньє з Амстердама. Нетипова для брами споруда зведена у формі парадного палацу на місці попередньої готичної брами Коги для резиденції польських королів.


Зелена брама виведе нас на Długie Pobrzeże (Довгу набережну) - найпопулярніше місце серед туристів, що приїжджають до Гданська, завдяки неповторному вигляду на неї з пішохідного мосту.


Уздовж набережної вишукалося декілька так званих "водних брам", яки відкривали вхід до міста з боку Мотлави. Найцікавіша брама - це знаменитий гданський "Журав" - портовий кран, збудований у 1442 - 44 роках.


Długie Pobrzeże - то є справді багата на всілякі цікавинки гданська атракція, якій буде присвячено окрему велику розповідь. А ми пройдемося вуличками Головного Міста, щоб подивитися на найцікавіші його споруди.
Маріацька брама та вулиця Маріацька приведе нас до найбільшої цегельної споруди Європи - Маріацького костелу:


Святиню споруджено протягом 1343 - 1502 років у готичному стилі. Його інтер'єр неабияк вражає своєю пишністю, але про це ми поговоримо в окремій частині, яка буде присвячена собору.


Поруч із собором у 1678 - 81 роках на кошти короля Яна ІІІ Собєського спорудили Королівську барочну каплицю:


Сама ж вулиця Маріацька є прикладом старовинної забудови з вузькими пишно прикрашеними фасадами і зовнішніми прибудовами:


Паралельно з вулицею Двугою і площею Двугі Тарг проходить вулиця Огарна. Будинок під номером 27/28 з еклектичним фасадом збудовано наприкінці ХІХ століття для масонської ложі "Gedania Loge 3" і належала "Незалежному ордену дивних товарищів". Крім масонського святилища і "Зали Міркувань" тут знаходилася "Зала загублених кроків":


В будинку по вулиці Огарній, 94 народився великий фізик Габріель Даніель Фаренгейт, який у 1725 році ввів нову шкалу виміру температур:


Паралельно вулиці Двугій, але з північного боку, розташована вулиця Хлібницька. Під номером 13 тут знаходить створений у 1569-70 роках за проектом Ханса Крамера шикарний 8-поверховий особняк, зазваний Англійським будинком або "Ангельським будинком", оскільки його дах увінчує фігура ангела. колись тут знаходився склад сукна з Альбіону:




Готичний фасад будинку № 14 є копією фасаду будівлі, що знаходиться на острові Павлинів в Потсдамі:


Це один цікавий будиночок на Хлібницькій:


Забудова вулиці Хлібницької:


Від Маріацького костелу до Великої Збройовні веде вулиця Пивна, забудована симпатичними кам'яницями:




Найгарніша споруда вулиці, будинок Ханса ван Едена, збудований у 1638 - 40 роках з фасадом з пишним скульптурним декором в стилі маньєризму:


Велика Збройовня (Арсенал, Wielka Zbrojownia) - одна з найгарніших будівель Головного Міста . Збудована у 1600 - 09 роках у стилі маньєризму за проектом Антонія ван Опбергена у співпраці з Яном Страковським. Первісно тут знаходився арсенал з гарматами і кулями на першому поверсі і більш легкої зброї на вищих ярусах.
Східний фасад:


Західний фасад:


Деталі західного фасаду:






Скульптура на фасаді:


З півдня до Арсеналу примикає Солом'яна башта (Baszta Słomiana) XIV століття. Має стіни 4 метри завтовшки і слугувала пороховим складом. Поруч - фонтан "Деревце тисячоліття", створене на честь 1000-ліття Гданська, і є подарунком від польських і закордонних ковалів.


На вулиці Святого Духа збереглася лише північ бік. Одна з найгарніших будівель вулиці - будинок "Під черепахою":




Від забудови Рибного Ринку залишилися лише дві кам'яниці


Башта Latarniana і залишки міських оборонних мурів:


Наріжна башта (Baszta Narożna) була збудована в 1343 році для укріплення південно-західного відрізку міських мурів. Поруч - башта Штульца.


Stajnia Dworu Miejskiego (Міська стайня):


Навіть будинки, які не є пам'ятками архітектури - в Гданську це все одно шедеври:




Приклад нової забудови в історичних кварталах Головного Міста:


Докладніше про найцікавіші місця Головного Міста:
Ulica Długa
Три ратуші міста
Długi Targ
Długie Pobrzeże
Маріацька базиліка + панорами міста

замки, Гданськ, Пруссія, ратуші, Польща, костели

Previous post Next post
Up