БІЩЕ

Jan 30, 2010 11:52

Жодна з руїн так не вразила мене у минулому році, як костел у Біщі. Дивлячись на рештки старого оборонного костелу Успіння Діви Марії сьогодні уявляю, яким довершеним було це диво декілька століть тому, коли стояло у повній своїй красі. Та, навіть, зараз, у такому вигляді, храм у селі Біще для мене - найулюбленіша пам’ятка костельної архітектури після костелу Станіслава у Чорткові. Важко уявити, що колись Біще було містом у повному сенсі цього слова, яке мало три храми. А сьогодні це - звичайне маленьке село Бережанського району з населенням трохи більше 500 мешканців.


Коли виникло Біще і звідки ця дивна назва - достеменно невідомо. У 30-х роках минулого століття посадник Бережан Вишнєвський у своїй невеликій книжці стверджував, що місто застував в середині XIV століття якійсь там собі Бощ, від якого й пішла назва місцевості. Цю версію підтвердив і професор Познанського університету Юзеф Відаєвич - син органіста з костьолу в Біще. Завдяки ньому довідуємося, що поселення заснував Ян Бощ у 1339 році, який за допомогою отців-домініканів організував тут римо-католицьку парафію та збудував костьол. Коли цей Бощ зістарився, поселення злочинним шляхом «прихватизувала» його сусідка Клара Романовська. Пізніше Біщем, як і Бережанами, володіли Синявські, потім Чарторійські і Любомирські і, врешті решт, Потоцькі.





«Офіційна» дата побудови костелу Успіння Діви Марії - 1644 рік. Так стверджує Держреєстр національної культурної спадщини. Деякі джерела стверджують, що твердиню збудовано у другій половині XVI - на початку XVII століття. Є такі, що вважають, що костел зведено значно раніше - у XIV столітті.


Пам’ятка є різностильовою спорудою. Ренесанс тут представлений порталом і вікном над ним. Масивна триярусна оборонна вежа, в нижній ярус якої вписано портал, - перехідний етап від романської архітектури до готичної. Костел зведений з пісковику і має хрестовий план. Складається з прямокутної нави, двох бічних каплиць і апсидної частини з незвичайною для подібних храмів прибудовою.




Костел має яскраво виражений оборонний характер. Він був оточений кам’яним муром і земляним валом. До сьогодні збереглися первинні стрілчаті вікна і потужні контрфорси, прибудовані у 1730 році.




Діва Марія і Святий Патрик в едикулах:



Портал костелу:


Не менш цікавим є інтер’єр костелу, насичений декоративною ліпниною, скульптурними зображеннями. Внутрішня аркада створювала відчуття величі, емоційного піднесення, посилювала естетичну ефектність приміщення.


Нервюрове склепіння і наслідки пожежі:




Так хотілося зліпити, але не вийшло: сфоткано в різних режимах:






Хори та вхід до бічної каплиці:


Дах у костелу відсутній:



Підземелля:



Старі надгробки біля храму:



Покидаємо Біще:




Галичина, Бережани, Тернопілля, Біще, Опілля, костели

Previous post Next post
Up