Словаччина Частина друга Братислава

Mar 18, 2011 02:13


Тихе, спокійне і затишне містечко з населенням 428 тисяч, що знаходиться на кордоні з Австрією. Братислава, Будапешт і Відень - це три центральноєвропейські столиці, що знаходяться на річці Дунай. Свою розповідь я, як завжди, почну з Вікіпедії можна знайти й інші сучасні моделі, але у центрі міста я їх не бачив:


Трамвай «Tatra K2S» у районі Ружінов.



Чеська «Шкода».

Пам’ятники

Братиславу можна назвати містом пам’ятників. Тут не побачиш стометрового соцреалістичного гавна на постаменті, яке і досі масово будують в Україні. Без коментарів:












Пам’ятник охоронцю та його будці на Головному майдані:


Ганс Христіан Андерсен:


Качковий фонтан (Duck fontain):


Глобус:


Пам’ятник Словацькій пошті:


«Пам’ятай»:


...Несподівано ми звернули увагу на меморіальну табличку, де був зображений якийсь словацький видатний мужик, що підозріло схожий на Сковороду. Підійшовши ближче, око впізнало знайомі літери... Сковорода!:


Якщо вірити напису на цій табличці, то коли Сковороді виповнилося 280 років, він відвідав Братиславу з метою відсвяткувати свій день народження. Довго ж він жив!

Hlavné námestie

Головний майдан у Братиславі називається, ви не повірите, - Головний майдан, чи то пак Hlavné námestie по-місцевому:


Це досить затишне і компактне місце з фонтаном посередині:


Що мене дуже здивувало, так це те, що на цьому майдані знаходяться посольства, що його відрізняє від інших європейських «ринків». Оскільки майдан малесенький, то знаходяться там лише selected embassies, і аж ніяк не «найвпливовіших» країн. Посольство Греції обрало для себе білий будинок, що пасує до архітектури цієї країни:


Просто гарна кам’яниця без посольства:


Головною ж окрасою майдану є, як то скрізь буває, міська ратуша:


Ратуша була на реконструкції й зачинена. Вас ніколи не дратувало те, що коли приїжджаєте до якогось міста, а там все цікаве у риштуванні? Ну от словаки просять вибачення у туристів:


Вибачте, але ми мусимо то зробити! Стара ратуша на реконструкції.

Ну як же не вибачити місту, де є такі прекрасні туристичні автобусики:




Вибачаєм, фотографуєм ратушу з іншого боку:


Державні будівлі

...Та ідем роздивлятися Приматорський палац (Primaciálny palác):


«Primaciálny Palace in considered as the most beautiful building in the city»,- глаголить pizhulka-овий путівник з Братислави (до речі, дякую, несподівано він знадобився). Ну найгарніший-не найгарніший, але прикольний building. У цьому палаці знаходиться якась галерея, а також офіс приматора (мера) Братислави:


Як і годиться столиці держави, у Братиславі міститься уряд країни:


Назва Úrad vlády - це чудовий приклад false friend-а. Назву можна перекласти українською як «Управління уряду» або «Адміністрація уряду». Отже, vláda словацькою мовою означає «уряд»:
Vláda Slovenskej republiky je vrcholný orgán výkonnej moci. Skladá sa z predsedu, podpredsedov a ministrov. Vládu vymenúva prezident Slovenskej republiky na návrh predsedu vlády. Za výkon svojej funkcie vláda zodpovedá Národnej rade Slovenskej republiky.
Уряд (Vláda) Словацької республіки - це найвищий орган виконавчої влади. Складається з Голови уряду (Predsed vlády), заступників Голови (Podpredseda vlády) та міністрів. Уряд призначається Президентом Словацької республіки на подання Голови уряду. За виконання своїх функцій уряд звітує перед Національною Радою (Národna rada) Словацької республіки.
Слово ж Úrad означає «адміністрація, управління» (аналогічно до польського urząd):
Úrad vlády SR je ústredný orgán štátnej správy Slovenskej republiky. Kontroluje plnenie úloh štátnej správy a hospodárenie s prostriedkami určenými na plnenie úloh štátnej správy, ako aj na vybavovanie petícií, oznámení a podnetov. Úrad plní aj úlohy spojené s odborným, organizačným a technickým zabezpečením činnosti vlády Slovenskej republiky a jej poradných orgánov. Na čele Úradu vlády SR je vedúci, ktorý riadi jeho činnosť a koná v jeho mene. Vedúceho Úradu vlády SR vymenúva a odvoláva vláda.
Управління уряду СР - це центральний орган керівництва держави Словацької республіки. Він контролює виконання завдань з керівництва державою, а також видає петиції, оголошення і пропозиції. Управління також виконує функції, зв’язані з організаційними, професійними та технічними аспектами діяльності уряду Словацької республіки та органів, що йому підпорядковуються. Управління уряду очолює Керівник Управління уряду (Vedúci Úradu vlády). Керівника Управління призначає та звільнює уряд.
Цитати ці я взяв з досить гарного сайту government.gov.sk. Англійською мовою словаки перекладають Úrad vlády як Government Office. Будинок Управління уряду - це колишній архієпископський палац, досить гарний:




Про уряд ще можна сказати, що він знаходиться на нецікавому з архітектурної точки зору майдані Свободи. Де ж у Братиславі живе президент? У нього теж є свій палац, який називається, ви не повірите, Президентський палац. Ми підійшли до нього акурат з того боку, де заїжджає до палацу сам президент. Шлагбаум та будка з охоронцем ніби натякали нам, що сюди ніззя. Тим не менш, ми підійшли до шлагбаума, з будки вийшов охоронець в чорному костюмі. Зав’язався діалог:

Моя приятелька (показує пальцем на будинок): Цо то є?
Охоронець: То є Президенцкі па́лац.
Я (польською): Можна сюди увійти?
Охоронець (словацькою): Не. Але як ви збоку обійдете (показує), то можете зайти в сад.
Я (ламаною словацькою): Та, в сад можна зайти? Дякую.

Ми так і зробили. Сад доволі гарний, народу там гуляло багато. Безпосередньо біля палацу поставили скляний паркан. Дуже гарна ідея, можна сфоткати палац цілком, а паркан не затуляє на нього вигляду:




Також у садку ростуть дерева, які на початку 21 століття посадили президенти різних країн. Від України дерево посадив ukrajinski predsednik Leonid Kučma у 2001 році. А це - дерево Принца Монака:




Дерево посадила Його Найясніша Високість Монацький Наслідний Принц Альберт.

З іншого боку Президентский палац виходить на якусь площу та оточений непрозорим парканом:




Парламенту ж країни дістався доволі совковий і негарний будинок:


Словаки дуже люблять свої прапори та свій герб, тому вішають їх у кількох екземплярах. Як ви помітили з фоток, біля Президентського палацу майоріє п’ять словацьких прапорів, та один прапор з зображенням гербу висить над палацем. Біля парламенту словаки поставили по два прапори Словаччини та ЄС:


Парламент Словаччини знаходиться у кількох кроках від Братиславського замку.

Hrad

Братиславський замок (Bratislavski hrad) - це символ Братислави і цілої Словаччини, та зображений на словацьких євромонетах номіналом 10, 20 та 50 євроцентів. Замок, як ратуша, знаходиться на реконструкції, але словаки так охайно обклали його риштуванням, що воно надало йому додаткового колориту:








Із замкової гори відкривається гарна панорама міста:


Новий міст (Novy most) через Дунай із рестораном нагорі та братиславські спальні райони





Вид на парламент із замкової гори

Місто

Старе місто, як я вже написав, є доволі компактне і знаходиться в околицях замку. За п’ять годин блукання ми подивилися майже усі визначні місця в ньому. Як і скрізь у Європі, там є затишні вузенькі вулички з бруківкою:


На вулиці Єврейській знаходиться католицький костьол:


У British Embassy висить прапор Великої Британії, у якого всередину вклеєно королівський герб, у зв’язку з чим я не впізнав, що це за країна:


У Словацькому національному театрі (Slovenské národné divadlo) показують «Анну Каренінову»:


Словаки взагалі дуже полюбляють додавати до всіх іноземних жіночих прізвищ закінчення «-ova», навіть якщо це прізвище вже закінчується на «-ова». Наприклад, Марію Шарапову вони називають Marija Šarapovová.

Слово «філармонія» ми точно запозичили з французької (через російську), де літера «h» не читається. У наших західних сусідів-слов’ян «філармонія» називається словаом «філгармонія»:


Біля філармонії знаходиться розкішний сквер, який дещо нагадує аналогічну алею на проспекті Свободи у Львові. Вздовж скверу булькає фонтан:


Університет ім. Коменського (Univerzita Komenského, англ. Comenius University) є найстаршим університетом у Словаччині, заснованим у 1919 році незадовго після утворення держави Чехословаччина. Його головний корпус, відтак, виконано у стилі «совок довоєнний»:


У цьому корпусі знаходиться, як годиться, правничий та філософський факультети. А ще там є безкоштовний туалет :)

Недалеко від цього університету знаходиться Блакитна церква - окраса міста:




У всій Братиславі активно ведуться реставраційні роботи. Лише один будинок вдалося застати у його автентичному, нереставрованому вигляді:


З іншого боку цей будинок вже пофарбований у гламурний жовтий та білий кольори.

Суворий будинок Генеральної прокуратури нагадує катівню ґестапа або КҐБ:


Рай для діґґерів та шукачів пригод - покинутий трамвайний тунель під замком:


А ще у Братиславі все дорого, як на Заході.

Словаччина: частина перша

Previous post Next post
Up