Попри важливе суспільно-економічне значення державних корпоративних підприємств

Apr 28, 2014 17:56

Якщо існування унітарних підприємств пов’язане, у першу чергу, з оформленням держави як суб’єкта в майновому обороті, то заснування корпоративних підприємств (господарських товариств) спрямоване на відділення капіталу-функції від капіталу-власності і введення в економіку самостійного суб’єкта права, не пов’язаного з майном публічного власника .
Попри важливе суспільно-економічне значення державних корпоративних підприємств, нормативно-правова база їх діяльності в Україні є незадовільною. Відсутнє як законодавче визначення державного корпоративного підприємства, так і однозначне вирішення основного концептуального питання про доцільність і межі спеціального регулювання правового становища цих підприємств.
Насамперед розглянемо деякі теоретичні виміри поняття «державне корпоративне підприємство». Як зазначалося вище, ми не поділяємо цивілістичної точки зору щодо неможливості розуміння поняття підприємства як системоутворюючої організаційно-правової форми господарювання , і вважаємо цілком коректним формулювання ч. 5 ст. 63 ГК України, згідно з якою до корпоративних підприємств належать підприємства, що створюються у формі господарського товариства. Це виправдовує вживання терміна «державне корпоративне підприємство» щодо господарських товариств, які належать до державного сектора економіки відповідно до ч. 2 ст. 22 ГК України. Термін «державне підприємство» (state-owned enterprise) є базовим терміном Принципів корпоративного управління ОЕСР для державних підприємств . Вживати цей термін має сенс тоді, коли відсутні акценти на особливостях конкретної організаційно-правової форми таких підприємств.
Previous post Next post
Up