Два тижні тому я
писав про майбутній ремонт тротуарів на просп. Чорновола та викладав візуалізації. Якщо коротко, то в результаті там з'явиться велодоріжка, будуть відремонтовані тротуари та на одній з ділянок замінені дерева. Про останній пункт я хотів би написати детальніше, щоби відповісти на питання, що можуть виникнути в процесі, адже процес зрізки тополь якраз розпочався.
1. Мова йде про відрізок просп. Чорновола від Хімічної до залізничного мосту по непарній стороні. Загалом тут мають зрізати 24 тополі, замість яких восени будуть висаджені 32 нових молодих дерева. Сьогодні робітники зрізали перші кілька тополь. Липи, що є на цій ділянці мають залишитися (крім одної, яка є в дуже поганому стані).
2. Взагалі це було дуже непросте рішення і я дуже сподіваюся, що воно буде сприйняте з розумінням. Проблема тополь в тому, що вони, швидко виростаючи, так само швидко старіють та стають крихкими і взагалі не живуть довго. Конкретно на цій ділянці Чорновола вже є повно пеньків від раніше зрізаних дерев, кілька тополь є повністю сухими, кілька з великими дуплами, більша частина сильно замучені порізкою. Лише деякі з тополь дожили до цього часу у досить пристойному стані, але практично у всіх них є ще одна суттєва проблема - їхнє коріння розрослося просто під тротуаром, сильно понищивши його. Тому, навіть якщо саме дерево і є в хорошому стані, якщо залишити його та ремонтувати тротуар довкола, то коріння під час робіт буде сильно пошкоджене і після цього таке дерево все одно довго не проживе і в результаті ми отримаємо черговий пеньок посеред новенького тротуару.
Тому, оскільки такі ремонти в нас проводяться принаймні раз на 20-30 років, раціональніше разом з ремонтом замінити тополі на молоді дерева більш витривалих та довговічних видів. Наприклад, на платани, липи чи граби.
3. Щоби пояснити людям ситуацію та морально підготувати їх до майбутніх робіт, на минулому тижні на дерева, що мали зрізатися, повісили такі оголошення. Також вчора сюжет про початок робіт знімало телебачення.
4. А ось такі дерева можуть вже цієї осені з'явитися замість зрізаних тополь. Це саджанці платанів Platanus occidentalis. Висота 3-4 метри, ціна - 1400 грн. за шт з доставкою. Вони ростуть у відкритому грунті, тому висаджувати їх можна буде після 10 жовтня.
Взагалі кошти на висадку нових дерев мають бути передбачені в районної адміністрації, але якщо хтось матиме бажання підтимати озеленення міста та купити дерево - буде чудово. Всього нових дерев, нагадаю, має бути 32 шт.
5. До речі, слухав нещодавно лекцію ландшафтника з Німеччини - такого бадьорого 80-річного дядечка - так той казав, що платани є ідеальними для нашого теперішнього клімату, який останнім часом став більш посушливим та спекотним влітку, що важко переносять деякі поширені в нас зараз дерева. З тієї ж опери - мінуюча міль, що жере каштани. Початково вона, виявляється, походить з Греції, однак через потепління з року в рік все далі просувається на північ та все комфортніше себе там почуває, через що каштанам щороку стає все важче. Ось така картина. Ніби все розказав.
Дивіться також:
Як облаштувати проспект Чорновола?