У одній груп
на фб були коментарі, чи не занадто дорого були куплені дерева, висаджені на вул. Курбаса. З цього приводу комерційний директор
Клубу Рослин Назарій Зінько написав дуже детальний та змістовний коментар щодо ціноутворення саджанців дерев. Дякую йому за це та перепощую його текст сюди.
Рослини - це живі індивідуальні організми, кожен з яких відрізняється. Відповідно, навіть при однакових параметрах, якість рослин може бути кардинально різна. Наприклад, кущ барбарису, спіреї, вейгели, бірючини може мати параметри С5 / 40-50 (рослина в 5 літровому контейнері з висотою/шириною 40-50 см), але в одному випадку такий кущ буде мати 3-4 високих нестрижених, нерозгалужених пагонів, а в іншому випадку - 20-30 пагонів, оскільки був стрижений 2-3 рази кожного року і є старшим від першого на 2 роки.
Тому при виборі рослин потрібно перш за все керуватися принципами якості, а не ціни.
Трішки поясню щодо рослин і ціноутворення:
1. Якщо висаджувати рослини з голою кореневою системою - то це дешевше, але тоді випад таких рослин треба закладати на рівні 20% + перший рік рослини себе погано почувають. Такі рослини потребують багато догляду в перші кілька місяців, тому небажано їх висаджувати в міських умовах.
2. На вул. Курбаса і Городоцькій висадили рослини з закритою кореневою системою в контейнерах. Такий процес вирощування є найдорожчим, оскільки потребує спеціальної площадки, постійного поливу, спеціального субстрату, обрізки, добрив. Випад рослин - до 5% і рослина не переживає стресу після висадки. Ці дерева мають приблизно 7-8 років.
3. На вул. Курбаса і Городоцькій висаджені не звичайні видові дерева (Катальпа бігнонієвидна Нана і Сакура японська Канзан), які розмножуються з насіння, а сортові щеплені. Тобто спочатку кілька років вирощується підщепа на яку прищеплюється сортова рослина. Відповідно такі рослини мають свої цінні особливості (наприклад певний колір листя, квітів, компактність), але через складність і дороговизну розмноження щеплені рослини коштують в 2-5 разів дорожче за звичайні сіянці. Тому не можна порівнювати ціну на звичайну катальпу, яка росте 25-30 метрів і щеплену Катальпу Нану. Звичайна Катальпа коштує дешевше.
4. Щоб порівнювати ціни треба вписати всі параметри.
Зокрема висаджені Катальпи мають наступну специфікацію:
Catalpa bignonioides 'Nana' C35 / Pa 200 / o10-12cm | Катальпа бігнонієвидна Нана контейнера 35 літрів / штамб 200 см / периметр стовбура 10-12 см.
5. Якщо пошукати такі рослини в Україні - дешевше 4000 грн важко знайти:
http://proxima.net.ua/katalpa-bignonievidnaja-catalpa-bignonioides-nana.html (4000 грн)
http://www.dalas.com.ua/ornamental_trees/Catalpa-Nana (6970 грн).
5. В Німеччині такі рослини коштують:
http://lve-baumschule.de/catalpa-bignonioides-nana (більший розмір 14-16 см - 310 євро, а це без транспорту і розмитнення 50% - 7750 грн. Тому в Україні собівартість буде приблизно 12000 грн.)
http://www.bruns.de/pflanzeninformation/pflanzensortiment-laubgehoelze/ (175 євро, з врахуванням транспорту і розмитнення 50% = 7000 грн).
Тому якщо імпортувати такі рослини, вони в Україні будуть коштувати в кілька разів дорожче (від 4,7 до 8 разів дорожче). Якщо купляти в садових центрах України - від 2,7 до 4,7 разів дорожче).
Відповідно всі дерева, які висадили на вул. Городоцькій і вул. Курбаса вийшли недорогими через закупку безпосередньо в розсаднику "Клубу Рослин", який знаходиться недалеко від Львова.
Сподіваюсь відповів на зауваження щодо цін.