Меньше зловживань, більше конструктиву та людяності - з такою установкою 27 липня 2018 р відбувся третій етап спільного проекту Міністерства юстиції України та МГО «Міжнародна Ліга захисту прав громадян України» щодо безоплатної правової допомоги для засуджених та працівників ДКВС України «Справедливість та правовий захист». Акція проходила з одночасно у слідчих ізоляторах та виправних колоніях Київської, Черкаської, Чернігівської та Житомирської областей.
«СТОЛИЦЯ» відвідала у цей день Київське (Лук’янівське) СІЗО де учасниками заходу стали ініціатор проекту Голова правління МГО «Міжнародна Ліга захисту прав громадян України» Едуард Багіров, начальник адміністрації ДКВС України Олександр Крикушенко, виконуючий обов’язки начальника Центрального міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України Андрій Пеховський. Також були присутні представники адміністрації Київського СІЗО, прокурори відділу нагляду за додержанням законів в установах попереднього ув’язнення Генеральної прокуратури України Володимир Боян та Сергій Бучаєнко, прокурор відділу нагляду за додержанням законів примусового характеру Прокуратури м. Києва Юрій Тарасюк, начальник відділу за додержанням законів щодо надання медичної допомоги при виконанні судових рішень у кримінальних провадженнях та інших заходів примусового характеру Генеральної прокуратури України Віталій Констянтинов. Учасниками заходу у Київскому СІЗО стали п’ять адвокатів з адвокатського об`єднання «Багіров&партнери».
Начальник адміністрації ДКВС України Олександр Крикушенко на невеличкому брифінгу в рамках акції відмітив, що саме відношення до клієнта у пенітенціарній установі є показником рівня розвитку суспільства та держави.
«Сьогодні держава виділяє фінансів з бюджету на потреби людей, яким обмежили волю тільки 40% від потрібної суми, - зазначив Олександр Крикушенко, - Крім того, є багато проблем з фінансуванням й працівників пенітенціарної служби, які в окремих місцях, наприклад, мають проблеми з житлом та вимушені за власні кошти купувати собі форму. Зараз ми працюємо над відновленням геральдики нашої служби та відродженням дієвої профспілкової організації. Хочу відмітити, що за все існування незалежної України на її території не було збудовано ні одного нового слідчого ізолятора, тільки окремі корпуси».
В свою чергу, правозахисник Едуард Багіров запевнив, що безоплатні правові консультації до кінця поточного року будуть щомісячно надаватися в усіх пенітенціарних закладах країни.
«На сьогодні схема, яку ми презентували 18 травня цього року у Бучанській виправній колонії №85 ефективно запрацювала, - наголосив Едуард Багіров, - Суть у тому, що самі працівники пенітенціарних установ, а у нашому випадку Київського СІЗО потребують юридичного захисту ніяк не менше ніж люди яким обмежили волю. Тому я хочу запевнити що такі акції будуть проходити регулярно. Якщо, наприклад, комусь з робітників установи порушать права, ми з адвокатами за участі представників прокуратури завжди зможемо надати цим людям адекватну юридичну допомогу. Те ж стосується і людей, які потрапили до таких установ у якості клієнтів. Під час проведення чергової щомісячної акції наболілі питання можна буде вирішувати на місці, не витрачаючи час на написання скарг в численні інстанції. Це допомагає знаходити компромісні рішення проблем, що влаштовують всі зацікавлені сторони» - наголосив ініціатор проекту.
Щодо спільного проекту надання безоплатної правової допомоги, Багіров вже не вперше підкреслює, що особисто хоче стати запорукою його ефективності, бо схема його дії включає взаємну відповідальність всіх сторін процесу. До того ж аналогів надання безоплатної правової допомоги за таким механізмом на сьогодні не існує в світі, і саме вона, за словами її ініціатора, може статидієвим каталізатором оздоровлення ситуації у сфері захисту прав людини в Україні.
«Серед клієнтів пенітенціарних установ нашої країни 90% це громадяни України. Але їх фінансування з бюджету відбувається у залишковий спосіб і не є пріоритетним, - зазначив Едуард Багіров, - Тим часом у людей, яким обмежили волю гроші є далеко не завжди. Я пам’ятаю, як у 2014 році деякі активісти вимагали відчинити двері зокрема Київського СІЗО й випустити його мешканців на волю. Якщо б це сталося, ситуація б безперечно вийшла би з під контролю. Вважаю, що саме пенітенціарні заклади та їх робітники є однією з запорук існування правової держави в Україні та захисту прав кожного її громадянина, тобто нас з вами. Мова йде про баланс в єдиній правозахисній системі, де одні складові не можуть існувати без інших».
Репортаж про старт першого етапу всеукраїнського проекту «Справедливість та правовий захист ви можете прочитати за цим посиланням:
http://stolica-ua.com/2018/05/14063/ Довідка «Столиці»
У рамках всеукраїнського проекту Міністерства юстиції України та МГО «Міжнародна Ліга захисту прав громадян України» ініційованого Едуардом Багіровим у липні, безоплатні послуги юристи надають в межах Центрального міжрегіонального управління (Житомирська, Черкаська і Чернігівська області). У серпні проект охопить Західне міжрегіональне управління (Львівська, Волинська, Закарпатська, Івано-Франківська, Рівненська та Тернопільська області), у вересні Південне міжрегіональне управління (Одеська, Кіровоградська, Миколаївська та Херсонська області), у жовтні Південно - Східне міжрегіональне управління (Дніпровська, Донецька та Запорізька області), у листопаді Північно - Східне міжрегіональне управління (Харківська, Луганська, Полтавська та Сумська області), у грудні Центрально - Західне міжрегіональне управління (Вінницька, Хмельницька та Чернівецька області).
До кінця року у всіх закладах обмеження волі України у останню п’ятницю кожного місяця одночасно планують надавати безоплатну правову консультацію засуджених осіб й працівників закладів адвокатами та правозахисниками.
Олексій Гусак «СТОЛИЦЯ»
Джерело:
http://stolica-ua.com/2018/07/v-lukyanivskomu-sizo-za-uchastyu-bagirova-bezkoshtovno-dopomagali-zatrimanim/