Острів Татару. Перемога природи над нестримною діяльністю людини

Sep 19, 2013 23:59

Коли нас запросили відвідати майже найвіддаленіший, південний український острів, що розташований на кордоні з Румунією, сумніву, що треба їхати не було. Разом з розумінням того, що йдемо в гості до дикої природи, було спрага до відкриття нових, досі небагато ким бачених місць, невідомої широкому колу людей України.



І навіть через трошки посунутий розклад (подорож відклалася на тиждень через зливу), можу повідомити - відкриття відбулося.

Острів Татару - точніше Малий Татару - входить в групу островів українського Придунавья, які усередині минулого століття радянська влада вирішила осушити та влаштувати на них вирощування тополів, свиней та розвинути сільське господарство.


Наруга над природою не пройшла безслідно - за двадцять років використання, родючий шар мілу, з якого створений острів, виснажився, а за відсутністю природнього омивання - почалося засолення грунтів, через скорочення кількості плавней звідси пішла риба - улов в сітках рибалок сильно зменшився, почала деградувати екосистема дельти Дунаю.

Але разом з розвалом Радянського Союзу, досліди по знущанню над природою закінчилися, велика вода потрошку розмила возведені дамби і залила частину острову - так, як було до втручання людей.


Отже, десять років тому Всесвітній фонд дикої природи виділив гроші на відновлення природного вигляду острова Татару.

Були зруйновані залишки дамб, прочищені природні русла, відновлений режим промивання землі під час паводків.

Вже з першим паводком на острові почали активно гніздитися рідкісні види птахів. Рослинність буйно пішла в ріст, у внутрішніх озерах з'явилася риба.


Екологи очкують повне відновлення екології на цьому куточку дикої природи вже через 5-7 років.

 Сьогодні на острові живуть кабани, добре розмножується сірий скот - два стада диких корів.

На острові почали гніздуватися птахи з Червоної книги.


 На острові влаштовані дві туристичні бази. Але власники розуміють, що туризм в даній екосистемі не може бути масовим - за даними директора бази "Дунатур" - на тиждень остров може запросити не більше десятка людей. То іноді черга на відвідування складає декілька місяців! І це в умовах, коли полювання на острові заборонене по замовченню.


Люди їдуть на рибалку, їдуть спостерігати за птахами - та й просто відпочити подалі від шаленого ритму життя теж багато чого варте.

Насправді, експеримент по відновленню екосистеми за допомогою Міжнародного фонду Дикої природи можна вважати вдалим. Завдяки доходу від екологічного туризму унікальна природа острова залишається збереженою для нащадків, такий від туризму  сприяє збереженню та збільшенню біорізноманіття, а також несе прямі економічні вигоди місцевому населенню.

Олекса Ярославцев,
спеціально для ІА "Поряд з вами"
Previous post Next post
Up