Я вже місяць читаю про пермакультуру Зеппа Хольцера та Білла Молісона (якщо хочете, можу надіслати книги електронкою). На маминій дачі стільки всього хочеться зробити, але ми без машини, чоловік руками не дуже любить робити, так все туманно... Що хочеться: 1) Мульча, на якомога більшу кількість грядок, хоч би різаними газетами. Трава, бур'яни, сідерати, скошені до цвітіння - ідеально. Пишуть, що від фітофтори мульча помагає, дуже хочеться вірити у це. 2) Високі гряди за Хольцером, зі стовбурами дерев внизу, висотою від метра ,а краще півтора. Це дозволило би мамі менше нахилятись. У нас сухий клімат і піщаний грунт, така штука повинна зберігати воду в землі. Між грядами хочемо посадити дерева, які треба захистити від вітру, персики, наприклад. Мама давно любить з ними возитися, але вони періодично вимерзають. 3) Виявляється, під деревами не повинно бути злаків. Зате гарно бобові. Навіть акацію садять з молодим саджанцем в лунку, а потім зрізають (мама на це не погодилась, боїться, що акація потім скрізь буде). Голої землі під деревом бути не повинно. Гарно підсаджувати люпин, доннік, полин. Можна густо засадити календулою. Кульбаби з деревами теж товаришують. Молоді саджанці у спеку (у серпні обіцяють пекло, вже майже звично) можна притіняти шалашиками з хмизу чи очерету. 4) В Україні є районовані сорти хурми! Бачила в київському інтернет-магазині, але в тому, що не шле по Україні. В іншому, який шле, бачила такі сорти вишень, ух!
5) Крапельний полив, з таймером, щоб вночі поливалось, за розкладом ) І щось для збору дощової води, обов'язково продумаю, як дійде до будівництва. 6) Щодо компосту у Моллісона є шикарна ідея круглих компостних грядок: Робиться циліндр з рабиці висотою близько метра. На дно кладуться газети. Далі рослинну органіку, час від часу до неї досипають шар перегною. Заповнюють по мірі появи органіки. Навколо цього циліндру насипають землю, роблять грядки. Поливають компостну купу - удобрюють овочі ) і носити компост не треба далеко. Капусті мало би сподобатись, а гарбузам було б навіть надто жирно ) 7) Читала про компостний туалет, надихає ) подивимося, що буде, як до справи дійде. 8) Рослини-компаньони. Є купа таблиць, що з чим поєднується. Що горіх біля інших дере краще не садити, я давно знала. Виявляється, море досвіду вже накопичено: базилік гарно з перцем або помідорами, чорнобривці гарно багато де і відлякують шкідників, біля капусти наче теж, огіріки з квасолею - є таблиці, ніколи вже шукати зараз, бо прокидаються діти.
із досвіду (вибачаюсь, що втрутилась) 1) від фітофтори мульча не допомагає, допомагають біопрепарати, у минулому році у мене на ділянці прекрасно себе показав Фітоспорин, я поливала декілька разів розсаду; крім того, потрібно бути готовим, що на деяких ділянках мульча приваблює слимаків 2)високі грядки (саме за Хольцером) на маленьких ділянках не продуктивні, вони дуже високі, багато місця займають, закривають сонце, до нас Хольцер приїзджав, я багато дивилась по цій темі; у нас добре себе показують обгороджені грядки, навіть не високі, високі з нашим літом - дуже швидко сохнуть, потрібен полив; 4)хурму потрібно укривати (або повинно бути місце дуже тепле, закрите), у Київській області - це укривна культура, деякі магазини пишуть не правду :)) так само ,як і глицинія, яку продають самово на кідстафі, є тільки декілька сортів, які у Київській області цвітуть, це те не, що продають насіння (їм потрібний тепліший клімат, ніж у Київській області) 6) з приводу компосту, шари різного матеріалу приблизно кожні 20 см потрібно покривати слоєм землі, це класична методика
навпаки, дякую за коментар ) і за згадку про Фітоспорин я не з Київської обл, з Дніпропетровщини, у нас тепліше і сухіше
за слимаків так, бачила згадку. радять качок, тільки не мускусних, випускати на боротьбу ) хіба що у сусідів позичати качок )
з хурмою, звичайно, доведеться поморочитися не менше ніж з персиками) не факт, що ми цей рік були б готові її посадити, бо дійсно потрібно підготувати захищене місце. але сам факт, що є така можливість, гріє душу )
шкода, якщо з високими грядками саме так, бо хотілося ще поберегти спину мамі та собі
зараз ситуація така, що поливати доводиться постійно. можливо, тоді просто посічені гілки під грядками зможуть затримати вологу? треба думати, причому ще й у ключі економії зусиль. гілки доведеться утилізувати все одно, будемо прибирати кілька старих дерев.
Що хочеться:
1) Мульча, на якомога більшу кількість грядок, хоч би різаними газетами. Трава, бур'яни, сідерати, скошені до цвітіння - ідеально. Пишуть, що від фітофтори мульча помагає, дуже хочеться вірити у це.
2) Високі гряди за Хольцером, зі стовбурами дерев внизу, висотою від метра ,а краще півтора. Це дозволило би мамі менше нахилятись. У нас сухий клімат і піщаний грунт, така штука повинна зберігати воду в землі. Між грядами хочемо посадити дерева, які треба захистити від вітру, персики, наприклад. Мама давно любить з ними возитися, але вони періодично вимерзають.
3) Виявляється, під деревами не повинно бути злаків. Зате гарно бобові. Навіть акацію садять з молодим саджанцем в лунку, а потім зрізають (мама на це не погодилась, боїться, що акація потім скрізь буде). Голої землі під деревом бути не повинно. Гарно підсаджувати люпин, доннік, полин. Можна густо засадити календулою. Кульбаби з деревами теж товаришують. Молоді саджанці у спеку (у серпні обіцяють пекло, вже майже звично) можна притіняти шалашиками з хмизу чи очерету.
4) В Україні є районовані сорти хурми! Бачила в київському інтернет-магазині, але в тому, що не шле по Україні. В іншому, який шле, бачила такі сорти вишень, ух!
Reply
6) Щодо компосту у Моллісона є шикарна ідея круглих компостних грядок:
Робиться циліндр з рабиці висотою близько метра. На дно кладуться газети. Далі рослинну органіку, час від часу до неї досипають шар перегною. Заповнюють по мірі появи органіки. Навколо цього циліндру насипають землю, роблять грядки. Поливають компостну купу - удобрюють овочі ) і носити компост не треба далеко. Капусті мало би сподобатись, а гарбузам було б навіть надто жирно )
7) Читала про компостний туалет, надихає ) подивимося, що буде, як до справи дійде.
8) Рослини-компаньони. Є купа таблиць, що з чим поєднується. Що горіх біля інших дере краще не садити, я давно знала. Виявляється, море досвіду вже накопичено: базилік гарно з перцем або помідорами, чорнобривці гарно багато де і відлякують шкідників, біля капусти наче теж, огіріки з квасолею - є таблиці, ніколи вже шукати зараз, бо прокидаються діти.
Reply
1) від фітофтори мульча не допомагає, допомагають біопрепарати, у минулому році у мене на ділянці прекрасно себе показав Фітоспорин, я поливала декілька разів розсаду; крім того, потрібно бути готовим, що на деяких ділянках мульча приваблює слимаків
2)високі грядки (саме за Хольцером) на маленьких ділянках не продуктивні, вони дуже високі, багато місця займають, закривають сонце, до нас Хольцер приїзджав, я багато дивилась по цій темі;
у нас добре себе показують обгороджені грядки, навіть не високі, високі з нашим літом - дуже швидко сохнуть, потрібен полив;
4)хурму потрібно укривати (або повинно бути місце дуже тепле, закрите), у Київській області - це укривна культура, деякі магазини пишуть не правду :)) так само ,як і глицинія, яку продають самово на кідстафі, є тільки декілька сортів, які у Київській області цвітуть, це те не, що продають насіння (їм потрібний тепліший клімат, ніж у Київській області)
6) з приводу компосту, шари різного матеріалу приблизно кожні 20 см потрібно покривати слоєм землі, це класична методика
Reply
я не з Київської обл, з Дніпропетровщини, у нас тепліше і сухіше
за слимаків так, бачила згадку. радять качок, тільки не мускусних, випускати на боротьбу ) хіба що у сусідів позичати качок )
з хурмою, звичайно, доведеться поморочитися не менше ніж з персиками) не факт, що ми цей рік були б готові її посадити, бо дійсно потрібно підготувати захищене місце. але сам факт, що є така можливість, гріє душу )
шкода, якщо з високими грядками саме так, бо хотілося ще поберегти спину мамі та собі
зараз ситуація така, що поливати доводиться постійно. можливо, тоді просто посічені гілки під грядками зможуть затримати вологу? треба думати, причому ще й у ключі економії зусиль. гілки доведеться утилізувати все одно, будемо прибирати кілька старих дерев.
Reply
слимаків могли раніше трохи їжаки їсти, а тепер плануємо паркан ( чоловік сміявся, що треба лишити лаз для їжаків та жаб
Reply
http://kievgarden.org.ua/viewtopic.php?f=55&t=551&start=30
Reply
можна вас у друзі додати? цікаво у вашому жж
Reply
ага
Reply
Leave a comment