Південний схід Баварії - край альпійських гір, казкових озер, корівок із реклами "Мілка" та замків. Один із них, що має назву, яку важко вимовити без підготовки - Нойшванштайн, - має безпосереднє відношення до казки, адже став прямим натхненням для будівництва замку Сплячої Красуні в Діснейленді, тож його часто називають "замком із заставки фільмів Діснея".
Але першим у вересні 2017-го року ми відвідали менший замок Ліндергоф, що став наче аперитивом перед незвичайною розкішю Нойшванштайну.
Ліндергоф (нім. Linderhof) - невеликий замок (палац), побудований за 20 км від замку Нойшванштайн в стилі необароко. Разом з необароковим парком став одним з найкращих комплексів в історичному стилі в Німеччині і Західній Європі в 19 столітті. На місцевість звернув увагу син Максиміліана ІІ, принц Людвіґ. Він і розпочав будівництво замку в історичному стилі. На відміну від замку Нойшванштайн, де переважали форми і образи германського середньовіччя, в Ліндергофі переважали форми фламандського і ранішнього французького бароко (колони з муфтами, руст першого поверху, активне використання скульптур тощо). Будівництво тривало у 1869-1886 рр.
звідси 1. Перше ніж вступити до згаданого необарокового парку, маємо пройти через пейзажний парк, що у осінньому вбранні виглядав казково!
2. Цей білосніжний красень без зайвих реверансів підбіг до мене та стал випрошувати печиво з пачки, що стирчала з моєї сумки.
Я ніколи не годую птахів хлібчиком, але тут дала слабину :)
3. Пригостивши лебідя міні претцелями, йдемо далі...
4. Трава - чистий оксамит!..
5. Будиночок з клаптиків.
6. А от, власне, і замок Ліндергоф.
7. Порівняно невеличкий Ліндергоф є справжнім виключенням в архітектурних правилах короля Людвіґа, що віддавав перевагу грандіозним за розмірами проектам.
8. Необароковий сад прикрашений скульптурами, наче перенесеними сюди з парку французського короля Людовика XIV.
9.
10. Шпалери, кущі і дерева слугують чудовим фоном для холодної краси скульптур.
11.
12. Крім великих розмірів, Людвіґ ІІ полюбляв образність і грався з матеріалами і формами. Наприклад, амурчик не просто нерухомо цілить кудись своєю стрілою, а по-справжньому стріляє - водою!
13. Матеріал, з якого виготовлені скульптури і вази, якщо не помиляюсь, піщаник, який вчасно чистять від чорного нальоту.
14. Природній гірський струмок використали для створення каскаду. На жаль, під час нашого візиту він був вимкнений, працював тільки басейн з Нептуном.
15.
16. Ще один інтерактив: янгол, що трубить водою.
17. Але головна перлина парку - басейн з фонтаном "Флора", позаду якого розташований грот Венери.
Фонтан вмикається десь на 3 хвилини кожні півгодини. Задумка в тому, що коли висота фонтану сягає свого піку, з балкону палацу все виглядає так, ніби статуя в бесідці стоїть на верхівці потіку води та купається в піні.
Ми не заходили в палац, тож за фонтаном спостерігали з низини, як і десяток інших туристів. Як щось, фонтан вмикається приблизно на 55-тій секунді відео і повністю закриває собою бесідку з статуєю.
Click to view
18. Не втрималася від ще одного селфі...
19. От вам ще стильний бородатий красунчик.
20. А ми тим часом повертаємся до мальовничого саду...
21. І прямуємо на автостоянку, що з прикрасами з золотого листя виглядає не менш красиво.
Не вдаватимусь до подробиць дороги до замку Нойшванштайн. Скажу одне: бережіть ноги, вони вам знадобляться! Високі підбори для цієї екскурсії навіть не розглядаються.
22. Отже, казковий замок Нойшванштайн чи "Нова Лебедина Скеля", що знаходиться в прямому сенсі слова над містечком Фюссен в адміністративному округу Швабія.
Палац є колишньою резиденцією останнього короля Баварії Людвіга II, і був побудований на його замовлення на знак пошани до Ріхарда Вагнера. За розтрату казни на будівництво Людвіг II був відсторонений від влади ще до закінчення будівництва. Замок мав стати особистим притулком короля, але був відкритий для публіки невдовзі після смерті Людвіга у 1886 році. З того часу його відвідало більше ніж 61 мільйон осіб зі всього світу. За різними оцінками Нойшванштайн є найгарнішим із замків і палаців Німеччини. Щороку замок відвідує понад 1,3 млн відвідувачів, а в літній час кількість туристів складає майже 6 000 за добу. Палац зайняв чільне місце в кількох фільмах і був джерелом натхнення при будівництві замку Сплячої красуні в Діснейленді. (
звідси)
23. Дуже рекомендую відвідувати замок саме восени, коли околиці розфарбовані у всі відтінки зеленого, жовтого та червоного!
24. Для розуміння кількості відвічувачів...
25. Чудовий вид на замок відкривається з мосту Маріенбрюкке (Marienbrücke), який батько Людвіга ІІ, Максиміліан ІІ, звів у подарунок своїй дружині Марії Пруській задовго до появ и замку.
26. Не дуже надійна дерев'яна основа була замінена на залізну вже під час будівництва Нойшванштайну.
27. Якщо спуститися трохи нижче замку, можна попити чайку, купити сувеніри та сходити до туалету (в самому замку це можливо вже в самому кінці відвідин).
28. Після не дуже ліричного відступу повертаємось до замку.
29. Перший камінь у фундамент замку було закладено 5 вересня 1869 року. За рік до того Людвіг ІІ поділився своїми грандіозними планами з Ріхардом Вагнером, якого обожнював.
30. Навесні 1884 року король Людвіг II вже міг жити в своїх покоях на 4 поверсі, де й проводив більшість часу в останні два роки до своєї загадкової смерті.
31. Селфі-пауза.
32.
33. В самому замку заборонено фото- і відеозйомка, тож прощальний селфік перед візитом до казкових палат.
34. Організаційна інформація про організацію системи входу: відвідувачів до замку пускають тільки групами. Це не значить, що треба самостійно збирати кагал людей - якщо приходиш один чи парою, відстоюєш чергу і купуєш квиток, на якому буде вказаний номер твоєї групи та час заходу. Але краще приїжджати з ексурсійною групою, бо гід може забронювати квитки на час приїзду і не треба буде довго чекати.
Також на квитку вказана мова аудіогіду, який видадуть вже на самому вході до замку. Української нема, тож задоволнилися російською.
35. Коли ми приїхали, в самому розпалі був ремонт входу, тож все це виглядало зовсім не казково і нагадувало вхід до метро Академмістечко абощо.
36.
37. У внутрішньому дворику замка стоїть величезна юрба народу, що чекає свого часу, і височить палка з електронним табло, на якому показують номер групи, час якої прийшов. От якраз наша 520-та.
38. Групи організовано проходять кімната за кімнатою. Тільки з кімнати виходить одна група, туди ж відразу запускають наступну. Відстаючих підганяють служники, вони ж пильно слідкують за дотриманням правил. Погуляти залами замку самостійно і наробити сторіз для Інстаграму аж ніяк не вийде.
Тому ви не знайдете туристичних фото залів замку Нойшванштайн в мережі. Тільки рідки професійні, зроблені для статей та книг.
39. Знімкувати можна тільки з великого балкону. І краєвид повністю втамовує фотоспрагу!
40. Вид на місто Ф'юсен та замок Гоеншванґау (Schloss Hohenschwangau).
41. Той самий вид і наши красиві обличчя вже з вулиці, після екскурсії.
42. В якості сувенірів взяла декілька бірдекелів з портретами членів королівської родини в ресторанчику, де ми обідали перед візитом до замку.
На прощання - хвилина поїзки дорогою осінньої Баварії.
Click to view