Демографічна ситуація

Mar 26, 2008 10:12


Наштовхнувся на одну статтю в неті, про демографічні проблеми незалежної України. Там доволі цікаво аналізуються економічні причини зменшення чисельності населення. Проте, на мою думку, для того, щоб говорити більш-менш об’єктивно, наобхідно продивитись демографічну ситуацію продовж хоча б ста років.

Власне тому я і хочу звернути увагу на деякі моменти з нашої історії, які істотно вплинули на сучасну демографічну ситуацію.

Отже, протягом останніх ста років Україна переживала велику кількість демографічних проблем. Це як мінімум три сильних голоди (1921, 1932-1933, 1947 рр.), дві війни, массові репресії і департації. Плюс до того природнє зниження народжуванності у 60-х роках, коли люди почали спочатку робити кар’єри, а потім вже народжувати. Стрімке зниження народжуваності у «післячорнобильскі» роки... Згадати можна ще массову індустріалізацію, яка також коштувала життя багатьом українціям.

Міграційні процеси, які відбувались у СРСР. Там переважно молоді найталановитіші люди виїжджали на Північ. А якщо і повертались на батьківщину, то вже у похилому віці. Наприклад, у Москві є представництва земляцтв обласних українських центрів - тобто українців за походженням там настількі багато, що їх кількість потребує більшої кіьлкості громадських організацій. А їхали не тільки до Москви.

Внаслідок постійного відбору фахівців і їхньої концентрації в столиці Союзу та інших промислових містах, знижувався професійний та освітній потенціал України.

Тому, говорячи про демографічну пролему, треба аналізувати чинники економічні. Проте, не можна відкидати чинники історичні.

Щодо того, що добре, а що погано. На сьогодні тенденція зменшення народжуваності та «старіння нації» - це процеси притаманні для всіх розвинених країн (Європа, США). Тому драматизувати ситуацію, можливо, і не треба - ріст ефективності виробництва дозволятиме суспільству утримувати все білшу кількість пенсіонерів, а підвищення якості медичного обслуговування дозволить збільшувати пенсійний вік. Натомість треба звернути увагу на ефективність освіти та на відтік найкращих кадрів за кордон (який після розпаду СРСР тільки посилився).

СРСР, Демографія, Історія, Роздуми

Previous post Next post
Up