Наприкінці червня у Марганці сталося вбивство. Чому побутову сутичку назвали міжнаціональним конфліктом, і яку роль зіграли медіа - написав журналіст Максим Буткевич.
Для тих, хто не в курсі. 28 червня у м. Марганці Дніпропетровської області побилися між собою дві групи молодиків. В результаті одного з них убили, ще кілька отримали тілесні ушкодження. Вбитий був українцем за національністю, підозрюваний у скоєнні вбивства - вірменином. Конфлікт продовжився біля лікарні, куди доставили потерпілих.
Більшість вітчизняних ЗМІ одразу надали цьому конфлікту національного забарвлення - чому, власне, він і став відомим на всю Україну. Події після інциденту були об’єднані під назвою «марганецький погром».
Журналіст Максим Буткевич особисто з’їздив до Марганця, а по тому написав статтю, яку я рекомендую прочитати усім зацікавленим:
Марганець: після погрому, якого не було Стаття написана вже більше двох тижнів тому, але такий текст не гріх пропіарити ще раз.
Максим вдало і зважено, як для формату журналістської статті, аналізує інформацію, отриманих від місцевих жителів. З неї випливає, що конфлікт мав побутовий характер. У обох компаніях молодих людей були як слов’яни, так і вірмени. Серед подій, які за ним відбулися, одних (погромів кіосків) зовсім не було, інші - не мали стосунку до цього конфлікту. Тому висновки багатьох ЗМІ щодо погромів були безпідставними.
Але були ще й треті події: стихійний мітинг місцевих жителів (близько 400 осіб), уведення до міста бійців «Беркуту», нашорошене ставлення деяких місцевих жителів різної національності одне до одного. Тобто, міг виникнути вже реальний міжетнічний конфлікт..
Максим Буткевич показує вірогідні причини: діяльність вірменського кримінального угруповання, посилені корумпованістю та загальною неблагополучною ситуацією у місті.
При цьому він ясно показує, що єдиної спільноти вірмени у Марганці не складають, і що безглуздо на всіх вірмен поширювати відповідальність за напівкримінально-побутову сутичку - а саме це мається на увазі, якщо говориться, що конфлікт міжнаціональний.
Тобто, ледь не відбулася соціально-психологічна класика: створення «цапа-відбувайла» з вірмен міста. Ґрунтом для цього мало стати стереотипне уявлення про усіх них на основі діяльності окремої групки вірмен. А окремі політичні рухи ще й намагалися на цьому поспекулювати. Проте завдяки грамотним діям міліції вдалося уникнути перетворення Марганця на українську Кондопогу.
Максим також написав окрему замітку щодо ролі медіа у створенні образу цього конфлікту як міжетнічного:
Як зробити погром Усім медійникам та тим, кому цікаво побачити приклад створення симулякрів подій через ЗМІ - раджу переглянути.