Вирішив зібрати невеличку підбірочку сайтів, які стануть в нагоді для проведення журналістських розслідувань:
Пошук в Єдиному державному реєстріhttp://irc.gov.ua/ua/Poshuk-v-YeDR.html Тут можна знайти
- Код ЄДРПОУ підприємства чи організації
- Його назву
- Юридичну адресу
- Керівника юридичної особи
- Контактний телефон
- Місце реєстрації підприємства
Єдиний реєстр судових рішеньhttp://reyestr.court.gov.ua/ Тут зручно шукати інформацію про судові процеси, де фігурують певні юридичні особи.
Щодо фізичних осіб, то ця інформація у реєстрі заміняється словами ОСОБА_НОМЕР. Хоча журналіст, знаючи суть справи і хоча би приблизний час винесення судом вердикту, може зрозуміти, хто захований за позначкою ОСОБА у конкретній справі.
Можна деталізувати пошук за:
- Регіоном розгляду справи
- Конкретним судом
- Датою надходження справи до суду і ухвалення рішення
- Формою судочинства (кримінал, адміністративне, господарка, "адмінка" (КУАП), цивільне).
Для того, щоб фільтрувати інформаційний "шлак", раджу у розділі "Форма судового рішення" поставити галочки всюди, окрім ухвал суду. Як правило, вони не надто інформаційні і стосуються технічних сторін процесу. Решта видів як правило по суті справи.
Отримані результати пошуку раджу сортувати не за релевантністю, а за датою ухвалення (правий нижній кут). Принаймні, мені так зручніше.
SMIDA
http://smida.gov.ua/ Тут є інформація насамперед про різні акціонерні товариства.
Пошук здійснюється по коду ЄДРПОУ або назві підприємства. Можна деталізувати пошук по регіону.
На SMIDA можна дізнатися про:
- Власників пакетів акцій
- Фінансову звітність підприємства
- Посадових осіб товариства
- Види діяльності
та іншу корисну інформацію.
Потрібна реєстрація
Державні закупівлі
https://tender.me.gov.ua/ Інформація по тендерах. Хто проводив, на що проводив, хто і коли виграв.
Величезним недоліком цього ресурсу є відсутність повноцінного механізму пошуку. Тому доводиться гортати десятки сторінок, натиснувши комбінацію Ctrl+F, щоб знайти потрібне.
Якщо знайдений потрібний тендер, а деталізованої інформації про його умови нема, тоді копіюйте вказаний у інформації номер оголошення і шукайте за ним саме оголошення.
Потрібна реєстрація
Вся Украина - жителиhttp://www.nomer.org/allukraina/ Ця база даних балансує на межі фолу. Адже містить конфіденційну інформацію про дуже багатьох громадян України.
Застерігаю: Посилатись на цей сайт вкрай небажано. Окрім того, не завжди вказана там інформація є актуальною та достовірною. Тому треба додаткова її перевірка.
Пошук можливий за прізвищем, іменем, по-батькові (у називному відмінку). Вказування прізвища особи обов'язкове. ПІБ вказувати російською (ИВАНОВ ПЕТРОВ СИДОРОВИЧ). Також можливий пошук за певною адресою. Населений пункт і вулицю вводити українською (ДОНЕЦЬК УНІВЕРСИТЕТСЬКА). Пошук може бути комбінованим - прізвище/місто, ПІБ/адреса тощо.
У результатах пошуку видає також дату народження. Отриманий результат пошуку виглядає приблизно так:
КАЛАХАНАНДРЕЙСЕРГЕЕВИЧ01988-09-29ЛУЦЬКЛЬВІВСЬКА27А00
Для чого цей сайт можна використовувати журналіст? Насамперед для з'ясування родинних стосунків між певними особами. Видаю один нехитрий механізм:
1. Шукаєте за прізвищем, ім'ям, по-батькові особу, яка цікавить.
2. Робите знову пошук, але не вказуєте прізвище/ім'я/по-батькові. Пошук проводите за адресою, виданою у п.1.
3. Отримуєте список осіб, які зареєстровані за певною адресою. Скоріше за все, це родина. Хоча приписані можуть бути й інші люди.
4. Аналізуєте прізвища, ім'я, по-батькові та вік цих осіб. Наприклад, якщо за адресою є ИВАНОВ ПЕТР СИДОРОВИЧ, 1960 року народження та СМИРНОВА ЮЛИЯ ПЕТРОВНА, 1986 року народження, то ймовірно, що це батько і дочка.
Але, знову ж таки, цю інформацію потрібно перевіряти. Це лише припущення, які або підтверджуються, або спростовуються.
Звісно, і не забувайте про старий добрий Google і соціальні мережі. Вони теж важливе джерело інформації. Зокрема, в Гуглі раджу використовувати пошук за точною фразою. Для цього в пошуковий запит спереду і ззаду потрібно додавати лапки " ".
При пошуку інформації про конкретну людину раджу шукати за точними фразами, однак варіюючи їх. Наприклад, слід шукати не лише "Петро Іванов", а й "Іванов Петро", "Іванов П.С.", "П.С. Іванов", "П.Іванов" тощо.
Аналогічно і щодо підприємств та організацій. Варто шукати як за їх повними, так і скороченими назвами. Скажімо, не лише "ТОВ Роги і копита", а й "Товариство з обмеженою відповідальністю Рога і копита"
Зрештою, все вище зазначене - це лише механізми для журналістського розслідування. І жоден з них не дає повної картини. Основна справа - за самим журналістом. Саме він має з'ясувати зв'язки і подати читачеві інформацію "Хто? Як? Чому? Хто за цим стоїть?". Як на мене, то саме у цьому зборі інформації, її аналізі та компіляції і полягає сенс журналістського розслідування.